Ruige natuur en pure luxe in IJsland
Het voelt bijna onwerkelijk dat deze prachtige bestemming nu wordt toegevoegd aan het Talisman-portfolio. Wat een avontuur, en wat een mooie uitdaging ligt er voor ons. Na een comfortabele vlucht met Icelandair, die dagelijks rechtstreeks vanuit Amsterdam en Brussel naar IJsland vliegt, verschijnt onder ons een buitenaards landschap. In slechts drieënhalf uur sta je in een compleet andere wereld. IJsland telt ruim 140 vulkanen, waarvan er ongeveer 30 actief zijn. Samen met de vele gletsjers en de twee botsende aardplaten zorgt dat voor een unieke en spectaculaire natuur. We zijn nog niet eens geland, maar één ding is nu al duidelijk: IJsland is met geen ander land te vergelijken.


IJsland is een bestemming die niet op uw bucketlist mag ontbreken. De ruige natuur, vriendelijke bevolking en eindeloze leegte zijn op zijn zachtst gezegd indrukwekkend.

Het ruige en onbekende noorden
Met een klein vliegtuigje vertrekken we vanaf de binnenlandse luchthaven van Reykjavik naar Akureyri. Een vlucht van slechts drie kwartier, terwijl dezelfde route met de auto bijna een hele dag duurt. In IJsland is er namelijk maar één hoofdweg: de Ring Road, die helemaal rondom het eiland loopt. Ontzettend gaaf voor een roadtrip met een huurauto, vooral als je voldoende dagen hebt om te reizen.
We waren voorbereid op winterse omstandigheden in het noorden, en die verwachting blijkt te kloppen. Onze rit gaat noordwaarts naar Húsavík, één van de beste plekken ter wereld om walvissen te zien en onderdeel van de Diamond Circle. Bij aankomst blijkt helaas dat alle afvaarten vanwege het slechte weer zijn geannuleerd.
Na een kop koffie in een kneuterig cafeetje wint onze wens om alles uit deze reis te halen het toch van de logica. We rijden via Akureyri naar Hauganes, aan de andere kant van het fjord. Dankzij de luwte wordt daar wél uitgevaren. Het kost ons flink wat extra reisuren, maar zodra we meerdere keren een walvis spotten, is dat het dubbel en dwars waard.
Onderweg naar Fosshotel Mývatn stoppen we nog bij Goðafoss, een immense waterval die ook wel de waterval van de goden wordt genoemd. Wat een dag!

Lake Mývatn & de Arctic Coast Way
Voor ons bezoek aan Deplar Farm, één van de meest exclusieve lodges van IJsland, willen we nog zoveel mogelijk zien van de omgeving rond Lake Mývatn. Fosshotel Mývatn ligt direct aan het meer en is hiervoor een perfecte uitvalsbasis. Vanuit het hotel rijd je eenvoudig verder over de Diamond Circle, langs verschillende bezienswaardigheden in de regio. Het landschap is buitenaards mooi: rokende grond, borrelende modderpoelen, kraters en bizarre rotsformaties wisselen elkaar af. Op meerdere plekken kun je mooie wandelingen maken en ook het bezoekerscentrum is een korte stop waard.
Daarna moeten we echt kilometers gaan maken richting Siglufjörður. Onderweg blijven we ons verbazen over het weer, dat letterlijk om de tien minuten verandert. Sneeuw, regen, wind, zon, blauwe lucht en dichte mist: alles komt voorbij. We rijden een deel van de Arctic Coast Way en de omgeving maakt diepe indruk. De ruige kustlijn, de uitgestrekte oceaan, de bergen en het winterse weer voelen bijna overweldigend. Vanaf dit noordelijke punt van IJsland is het bovendien een bijzondere gedachte dat het eerstvolgende land aan de overkant van de oceaan Groenland is.

Deplar Farm
Wanneer de weg bijna niet meer te onderscheiden is van de witte omgeving, zien we Deplar Farm liggen. We zijn er. De ontvangst is warm en de plek is werkelijk uniek. Alles is tot in detail georganiseerd en de sfeer is exclusief, maar tegelijk huiselijk. Geen twijfel mogelijk: deze lodge past perfect in het Talisman-portfolio. Wij reizen tijdens het heli-skiingseizoen en veel gasten verblijven hier om die reden. De lodge beschikt over eigen helikopters en er zijn meerdere routes mogelijk.
Na een heerlijke lunch en een rondleiding stappen we weer in de auto, op naar het Siglo Hotel. Dit ligt, vergeleken met de verlaten landschappen die we eerder zagen, in een levendig plaatsje. Naar IJslandse begrippen dan. Dit deel van IJsland is zó bijzonder en de moeite waard, dat ook Siglo Hotel wat ons betreft een plek verdient in ons aanbod.

Van noord naar zuid
Onze eerste kennismaking met het zuiden is meteen heel positief. We krijgen te horen dat we eerst een paar uur gaan ontspannen in Laugarás Lagoon. IJsland is de ultieme bestemming voor warmwaterbronnen en geothermische baden, dus zo’n ervaring mag tijdens onze reis natuurlijk niet ontbreken.
Laugarás Lagoon is prachtig aangelegd, met moderne faciliteiten en een exclusieve sfeer. De lagoon voelt echt als een spa-beleving. Na een uitstekende lunch in het restaurant rijden we door naar ons eerste verblijf aan de zuidkust: Skálakot Manor Hotel.
Onderweg stoppen we bij Seljalandsfoss, waar een prachtige regenboog voor de waterval verschijnt. In het avondlicht ziet alles er bijna magisch uit. Daarna komen we aan bij Skálakot, een familiegerund hotel met een eigen manege en daardoor een perfecte plek voor paardenliefhebbers. De IJslandse paarden staan in het veld en komen nieuwsgierig naar ons toe om even geaaid te worden.
Het hotel voelt als een landhuis en we voelen ons hier meteen thuis. Skálakot straalt warmte en gezelligheid uit en heeft bovendien een ideale ligging om de zuidkust van IJsland te verkennen.

De highlights van de zuidkust
Vandaag staan we weer vol verwachting op. Na een heerlijk ontbijt beginnen we aan de route langs de highlights van de zuidkust. Dit zijn plekken die vrijwel iedere reiziger in IJsland bezoekt, maar dat is natuurlijk niet zonder reden. Sommige bezienswaardigheden wil je simpelweg niet missen.
We maken eerst een korte stop bij het informatiecentrum over de indrukwekkende uitbarsting van de Eyjafjallajökull in 2010. Vanaf hier kijken we uit op de vulkaan. Het blijft bijzonder om te beseffen dat zich onder die witte toppen en ijsmassa zo’n actieve vulkaan bevindt. Daarna rijden we door naar de Sólheimajökull-gletsjer, waar we wandelen tot vlakbij de gletsjertong.
Natuurlijk mag ook een bezoek aan het bekende Black Sand Beach bij Vík niet ontbreken. Het zwarte zand, de basaltrotsen en de kracht van de oceaan maken dit tot één van die plekken die IJsland zo herkenbaar maken.
In de middag staat er een avontuurlijke activiteit op het programma: we gaan een buggy tour maken! We krijgen speciale kleding en helmen, starten de motoren en rijden natuurlijk zelf, voor de optimale beleving.
Al snel crossen we door een verlaten landschap. Even later passeren we zelfs een rivier. Na wat extra instructies rijden we dwars door het water, wat de tocht nog avontuurlijker maakt.
De grootste verrassing is de outdoor lunch onderweg, waar we niet te veel over willen verklappen. Wat we wel kunnen zeggen: de locatie is uniek en de natuur spectaculair.


Luxe villa's en lokale schapen
Vandaag staat in het teken van een aantal luxe villa’s.
Opnieuw worden we spontaan verliefd op iedere plek die we bezoeken. De villa’s liggen stuk voor stuk op een prachtige locatie en nodigen uit om urenlang naar buiten te kijken, met een dekentje, een knisperend haardvuur en een kop warme chocolademelk binnen handbereik. Een hele fijne manier om IJsland te ontdekken, zeker voor gezinnen, vriendengroepen of families die met drie generaties reizen. De villa’s beschikken over een sauna en jacuzzi en zijn inclusief privéchef, waardoor je volledig wordt ontzorgd.
Na de lunch bezoeken we onderweg naar onze nieuwe accommodatie een lokale schapenboerderij. In IJsland zijn er gemiddeld twee schapen per inwoner en deze dieren maken al sinds de tijd van de Vikingen een belangrijk onderdeel uit van de cultuur, landbouw en wolindustrie.
Toevallig staan veel schapen op het punt om te bevallen, waardoor de boer het druk heeft. In de stal zien we al veel lammetjes en we genieten enorm van dit onverwachts mooie bezoek.
Op korte afstand van de boerderij ligt Torfhús Retreat, waar we de komende twee nachten verblijven. De kamers zijn gebouwd in de stijl van traditionele turfhuisjes en ook dit hotel is weer een waanzinnige plek. Het restaurant is van hoog niveau, met iedere avond een wisselend verrassingsmenu voor de gasten. We hebben zelfs nog even tijd om het warmwaterbad dat buiten bij onze kamer ligt uit te proberen. Hier kunnen we wel aan wennen.

Golden Circle
Torfhús Retreat ligt landinwaarts en is een perfect vertrekpunt om de bekende Golden Circle te ontdekken. We beginnen bij de indrukwekkende Brúarfoss en rijden daarna door naar de imposante Gullfoss. De natuur is zó bijzonder, dat we van de ene verbazing in de andere vallen. Vervolgens staan we bij Geysir, waar om de paar minuten een krachtige straal water tot wel 20 meter de lucht in schiet.
We sluiten de dag af met een onverwachte inspectie van het net geopende Black Sand Beach Hotel. Het is nog een flink stuk rijden, maar het bezoek blijkt heel nuttig. Door de extra stop moeten we het luxe diner bij Torfhús overslaan en belanden we onderweg bij een lokale foodcourt in een klein plaatsje. Die spontane wending zorgt uiteindelijk voor een hele gezellige avond. Inmiddels voelen we ons in IJsland helemaal thuis.


The Blue Lagoon
De tijd vliegt en vandaag rijden we terug naar Reykjavík. Gelukkig staat er nog genoeg op het programma, want we willen nog lang niet stoppen met ontdekken. Eerst bezoeken we Eldar Lodge South, opnieuw een schitterende villa en een mooie toevoeging aan onze selectie van Talisman accommodaties. Daarna rijden we richting Reykjavík over één van de mooiste routes van onze reis.
We rijden door Thingvellir National Park, een uniek natuurgebied waar de Noord-Amerikaanse en Euraziatische aardplaat langzaam uit elkaar bewegen. IJsland ligt precies op deze breuklijn, die dwars door het nationale park loopt. We stoppen bij verschillende uitzichtpunten en maken een wandeling door de kloof. Waanzinnig.
In de middag worden we ook nog getrakteerd op een bezoek aan Hvammsvík Hot Springs. Opnieuw mogen we genieten van heerlijk warm water, dit keer in de prachtige omgeving waar Hvammsvík om bekendstaat. Het is een heel andere ervaring dan Laugarás Lagoon, waar we eerder deze reis waren. Hvammsvík ligt midden in de natuur, terwijl Laugarás juist wat exclusiever en meer spa-achtig aanvoelt. Een goede reden om tijdens een reis door IJsland meerdere lagunes te bezoeken.
Vanuit Hvammsvík rijden we terug naar Reykjavík. Gelukkig hebben we nog één volledige dag tegoed.
The Retreat is een exclusief hotel waar je kunt genieten van uitgebreide spafaciliteiten en het mineraalrijke water van de Blue Lagoon. De ligging vlak bij de luchthaven en Reykjavík maakt dit een ideaal verblijf aan het begin of juist ter afsluiting van een reis door IJsland. De kamers zijn prachtig en liggen midden in het lavalandschap. Daarnaast beschikt het restaurant van het hotel over een Michelinster en een zeer exclusieve wijnkelder.
Na de rondleiding krijgen we de gelegenheid om de Retreat Spa zelf te ervaren en te baden in de Blue Lagoon. Ook proberen we The Blue Lagoon Ritual, een wellnessritueel in vier stappen met een bodyscrub, twee bodymaskers en minerale olie voor gezicht en lichaam. Een fantastische afsluiting van een reis door IJsland
