O
p 16 juni vieren we mijn verjaardag, een dag waarop we uiteraard meerdere glaasjes champagne drinken. Vanuit onze suite in Janeiro Hotel hebben we een prachtig uitzicht over Leblon en Ipanema Beach. Hoewel het een regenachtige dag is, mag dat de pret niet drukken.
We beginnen de dag feestelijk met een uitgebreid ontbijt en dus ja, een glas champagne! Onze suite is door het personeel versierd met ballonnen en er staat een heerlijk taartje met een cadeautje klaar.
Van historisch Rio naar Santa Teresa
Daarna maken we een lange wandeling langs de kust en gaan we in de middag de stad verkennen. Onze tour begint in het oude centrum, waar we door de historische straten lopen en het gedeelte bezoeken waar in 2016 de Olympische Spelen plaatsvonden.
We bezoeken Colégio de São Bento in het centrum. Dit is een katholieke jongensschool die verbonden is aan het rijkversierde historische Mosteiro de São Bento, een benedictijns klooster.
Om de hoek bij de kerk kijken we uit over de Harbour of the Future en het Museu do Amanhã, Museum of Tomorrow, eveneens een ontwerp van Calatrava. Mijn zus Sophie herkent het meteen. De lange witte vorm en de skeletachtige structuur doen denken aan een walvis.
Vervolgens rijden we naar het hoger gelegen Santa Teresa, een sfeervolle artistieke wijk met prachtige, kleurrijke muren. De Santa Teresa-tram is een historische tramlijn en de laatst overgebleven tramroute van Rio. De lijn verbindt het centrum van de stad met de wijk.
Ook een bezoek aan Lapa mag natuurlijk niet ontbreken. Daar bekijken we de verschillende tegeltjes op de beroemde kleurrijke trappen van kunstenaar Jorge Selarón, die in 1983 vanuit Chili naar Rio de Janeiro kwam.
Vandaag worden we wakker mét uitzicht: het strand, de Two Brothers Mountains en Christus de Verlosser, die tussen de wolken uitsteekt. Na weer een lekker ontbijt regelen we een transfer naar de Suikerbroodberg. Gisteren zouden we daar geen uitzicht hebben gehad, dus voordat we inpakken en vertrekken naar onze volgende bestemming willen we dit graag nog zien.
Met de kabelbaan gaan we omhoog en hebben we een prachtig uitzicht over de hele stad, de kilometerslange stranden en de favela’s op de heuvels. Die liggen misschien wel op de mooiste plekken van Rio en hebben soms het allermooiste uitzicht.
Op de terugweg stappen we halverwege Ipanema Beach uit en wandelen via het strand terug.
Om 13.00 uur worden we door een privéchauffeur opgehaald om onze reis voort te zetten richting Paraty. Een rit van vier uur, maar die is het allemaal waard.
Koloniale charme aan de kust
We komen aan in het pittoreske stadje Paraty, met zijn kleurrijke koloniale huizen, autovrije straatjes en rijke geschiedenis. De Portugese invloeden zijn hier duidelijk zichtbaar.
Paraty was één van de belangrijkste havens in de periode waarin de stad rijk werd door de goudhandel. We drinken een rode wijn bij een gezellige wijnbar en sluiten de dag af bij een kleine Braziliaanse bistro.
Dwalen door historisch Paraty
’s Avonds is Paraty een plaatje, maar ook overdag ziet het stadje er heel sfeervol uit met zijn gekleurde huisjes, kerken, geplaveide straatjes, galeries en winkels.
Deze ochtend maken we een stadswandeling met een gids en horen we meer over de rijke geschiedenis en architectuur van het stadje. Naast goud werden via de haven ook koffie, suiker en andere koloniale producten verhandeld. Toen nieuwe handelsroutes ontstonden, verloor Paraty zijn economische belang. In de twintigste eeuw werd het stadje herontdekt door kunstenaars en historici.
Bij hoogtij, vooral rond volle en nieuwe maan, stroomt het zeewater het historische centrum van Paraty binnen. Dat is geen overstroming, maar precies zoals de stad eeuwen geleden is ontworpen: het water spoelt de geplaveide straatjes op natuurlijke wijze schoon. En laat het vandaag nu net volle maan zijn.
We lunchen in een leuk restaurantje met uitzicht op de vissersbootjes. Een verjaardagscadeau van mijn vriendin Carla, superlief. We bestellen Bobó de camarão, een traditionele romige Braziliaanse stoofpot van garnalen met cassave, maniok en kokosmelk, afkomstig uit de Afro-Braziliaanse keuken.
Na de lunch lopen we nog wat rond en ontspannen we bij het mooie zwembad van ons hotel. Na een paar uurtjes zijn we weer klaar om het centrum in te gaan voor een drankje en een hapje.
Een pittige hike boven Saco do Mamanguá
Vandaag wordt een actieve dag. Vanuit Paraty Mirim nemen we de boot naar Praia do Cruzeiro. Het is een heerlijke tocht over het water. We varen langs verschillende strandjes en eilandjes door de Saco do Mamanguá, een tropische fjordachtige baai. In de verte zien we de berg Pico do Pão de Açúcar al liggen.
Aangekomen op onze bestemming beginnen we aan een pittige hike naar de top. Over boomwortels, keien en tussen de takken door banen we ons een weg omhoog. Na ruim drie kwartier afzien blijkt de inspanning meer dan de moeite waard. Het uitzicht is geweldig: we kijken uit over de baai en het prachtige groen om ons heen.
Daarna klauteren we terug naar beneden, wat minstens zo uitdagend blijkt. En we zijn echt wel wat gewend!
Beneden worden we opgehaald door Diego. Namens Talisman inspecteer ik Villa Mamanguá en we strijken neer op het strandje van de villa. Wat een fijne plek! Hier kunnen we onder het genot van een drankje bijkomen van de hike en meteen wat zon pakken.
Vanavond speelt Brazilië tegen Haïti. De familie van de villa vaart ons terug naar Paraty om met vrienden de wedstrijd te kijken. Een rinkelende krat bier staat tussen ons in.
Aangekomen in Paraty schuiven we aan tussen de Brazilianen. We vinden een perfect plekje op een terras in een gezellig straatje met een groot scherm buiten. Deze keer wint Brazilië, dus de sfeer zit er goed in. Een shotje per goal...
Ons huis tussen de palmen
Vandaag gaan we naar een tropisch eiland: Ilha do Araújo. We nemen een taxi naar Cais da Praia Grande, waar schipper Thomas ons per boot ophaalt en naar ons nieuwe verblijf brengt.
Paraty Marin bestaat uit vier huizen, waarvan één het centrale huis is met het restaurant, de bar en een klein strandje met kajaks en SUP’s. Wij verblijven in House in the Rocks. Prachtig! Wat een uitzicht, met wuivende palmen voor de deur.
We zetten twee stoeltjes op de pier en genieten eerst even van het zonnetje en het uitzicht.
Om 14.00 uur worden we verwacht voor de lunch. Ana Bianca, de eigenaresse, en haar man Patrick schuiven graag bij ons aan. Patrick trekt een goede fles Braziliaanse witte wijn open en op het menu staan onder meer zeebaars met passievruchtsaus en enkele lokale gerechten. Echt heel smaakvol.
In de winter heb je aan deze kant van het eiland tot ongeveer 14.00 uur zon. Daarna moet je verkassen naar de andere kant. We wandelen door de jungle en over de berg naar de baai aan de andere zijde, waar de zon ondergaat.
Een trui is inmiddels nodig, want de avonden zijn fris in de Braziliaanse winter. Als we terugkomen, staat er al een chicken pie met salade voor ons klaar. Uit de honesty bar pakken we zelf nog een fles wijn en aansluitend dineren we op ons eigen terras.
Met de kajak rond het eiland
De volgende ochtend pakken we na het ontbijt de kajaks. We varen naar een plek waar we worden begroet door schildpadden die nieuwsgierig hun hoofd boven het water uitsteken.
Het weer is ook perfect voor een wandeling rondom het eiland. Via onverharde paden, trappen en stukken jungle verkennen we het hele eiland. Langs lokale huisjes en kleine baaitjes krijgen we onderweg steeds weer een ander beeld van Ilha do Araújo.
We lunchen in een lokaal restaurant aan het strand van Praia da Tapera.
Vanavond wordt bij Paraty Marin de lokale specialiteit moqueca voor ons bereid. Ook deze traditionele visstoofpot is weer heerlijk en vormt een mooie afsluiting van onze laatste avond.
De volgende dag reizen we terug naar São Paulo voor onze vlucht naar Amsterdam. We kijken terug op een heel bijzondere reis, vol afwisseling, mooie ontmoetingen en plekken die ons nog lang zullen bijblijven
Accommodaties uit deze blog